Ravikuningattaret 1948-2017

Kolmas peräkkäinen Kuningattaruus Joensuu 2015, Turku 2016 ja Vermo 2017. Saaga S ohjastaja Matti Nisonen sekä omistaja/valmentaja Ilkka Pyysalo.
Saaga S, Matti Nisonen  ja Ilkka Pyysalo.
Saaga S, Matti Nisonen ja Ilkka Pyysalo.

Ravikuningattaren tittelistä on kilpailtu erikseen vuodesta 1948 saakka. Vielä tämänkin jälkeen tammasta saattoi tulla myös ravikuningas, mikäli se kokonaisajassa peittosi myös kaikki oriit. Näin kävi vuonna 1956, jolloin Suhina aateloitiin sekä ravikuninkaaksi että -kuningattareksi. Suhinan voiton myötä sääntöä muutettiin, ja viimeiset vuosikymmenet tammat ja oriit ovat kilpailleet omissa lähdöissään ja kamppailleet omista titteleistään.

Taulukon tiedot ovat järjestyksessä Vuosi - Kilpailupaikkakunta - Kuninkaan nimi - Omistaja - Ohjastaja - Kokonaisaika. Vuodesta 2000 alkaen voit klikata kilpailupaikkaa niin pääset Kuninkuusravien yhteenvetotaulukkoon.

1948JoensuuIlo, Urho Ali-Mäkelä10.24,4
1949TurkuMurrokas, Aarne Virtanen/Arvo Surakka10.29,7
1950PoriEsta, Jussi & Pekka Lohioja/Pekka Lohioja10.19,5
1951SeinäjokiVilkku, Aarne Virtanen/Risto Kähärä10.18,6
1952KouvolaLilli, Markku Olenius10.24,0
1953TampereA.K. Tyttö, Sven Hagström/Henrik Holmbäck10.02,6
1954OuluA.K. Tyttö, Sven Hagström/Henrik Holmbäck10.11,4
1955LappeenrantaSuhina, Martti Hämylä/Antti Hämylä9.53,9
1957KokkolaSuhina, Martti Hämylä/Antti Hämylä9.51,0
1958LahtiSuhina, Antti Hämylä10.12,1
1959KuopioSato-Satu, Pentti Yli-Houhala10.00,6
1960HelsinkiSato-Satu, Tuomo Mäkelä9.50,5
1961VaasaM.T. Sutka, Eero Luukkanen/Tauno Jortikka9.59,3
1962JyväskyläSato-Satu, Tuomo Mäkelä10.23,9
1963TurkuEri-Hotti, Paavo Riipinen/Lauri Malinen10.04,2
1964KouvolaHelätin, Lauri Kokko9.55,4
1965SeinäjokiHelätin, Lauri Kokko10.08,1
1966PoriHelätin, Lauri Kokko9.56,0
1967KuopioMarinka, Veikko Kalliosalo9.56,1
1968ForssaKarina, Olof Westerlund & Antti Metsola/Antti Metsola9.56,8
1969OuluMarinka, Veikko Kalliosalo9.45,5
1970HelsinkiTella, Hannes Okkola/Veikko Okkola9.48,5
1971VaasaTella, Hannes Okkola/Veikko Okkola9.48,9
1972PoriTella, Hannes Okkola/Veikko Okkola9.49,5
1973KouvolaIlori, Pentti Lanki/Risto Lanki9.52,4
1974LahtiRiuskan-Tyttö, Pentti Sorjonen & Martti Törnvall/Martti Törnvall10.02,1
1975SeinäjokiTarja-Tuulikki, Eino Könönen9.43,6
1976JyväskyläRiuskan-Tyttö, Martti Törnvall9.48,3
1977LappeenrantaViluma, Paavo Vägg/Aila Vägg9.42,6
1978TampereAiheen-Ilo, Helge Tuurinkoski9.47,9
1979MikkeliLenita, Axel Kämpe/Hannu Nyman9.43,6
1980PoriPimari, Unto Järveläinen & Mirjam Nyström/Unto Järveläinen10.01,3
1981OuluHipo, Mikko Perttunen/Tapio Perttunen9.46,7
1982KuopioPuhetyttö, Antti Alanko/Seppo Ristimäki9.45,1
1983TurkuHulpu, Aimo & Helke Junttila/Reino Salmela9.41,0
1984JoensuuVekkuliina, Pentti Savolainen9.48,6
1985KaustinenVekkuliina, Pentti Savolainen9.55,1
1986TornioVekkuliina, Pentti Savolainen9.59,8
1987LahtiValomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen10.07,2
1988ForssaValomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen10.09,7
1989SeinäjokiValomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen9.57,8
1990KouvolaValomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen10.01,0
1991JyväskyläTotina, Rok-Talli Ky/Aki Antti-Roiko10.01,6
1992HelsinkiVipu, Sakari Vanha-Rauvola9.55,8
1993LappeenrantaVipu, Ulla & Sakari Vanha-Rauvola/Sakari Vanha-Rauvola10.12,7
1994OuluLuisteri, Tapani Latvala/Antti Teivainen9.57,7
1995TampereLuisteri, Tapani Latvala/Antti Teivainen9.42,0
1996MikkeliI.P. Sukkula, Heikki Parviainen9.48,0
1997YlivieskaVintar, Team Vintar Oy/Rainer Björkroth10.01,9
1998KuopioUja, Anna-Liisa Liimatainen/Risto Tupamäki9.42,4
1999PoriI.P. Sukkula, Heikki Parviainen9.49,5
2000JoensuuI.P. Sukkula, Heikki Parviainen9.44,5
2001TurkuV.H. Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen9.41,8
2002KaustinenTurotuuli, Kalevi & Anna-Liisa Salmela/Ari Hartikainen9.51,7
2003LahtiV.H.Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen9.50,1
2004RovaniemiV.H.Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen9.43,4
2005SeinäjokiMilia, O. & P. Mäenpää, T. Oksanen &J. Salminen/Veli-Erkki Paavola9.48,5
2006ForssaB. Helmiina, Talli Ranch Oy/Reijo Borgström9.50,9
2007KouvolaB. Helmiina, Talli Ranch Oy/Reijo Borgström9.41,7
2008JyväskyläVelin Vinke, Aarne Halla-Aho/Antti Teivainen9.43,4
2009LappeenrantaI.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen9.44,6
2010OuluI.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen9.36,9
2011TampereI.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen9.31,8
2012MikkeliSirun Valpuriina, Anu Hyytiäinen/Jouni Törmänen9.35,0
2013KuopioMarimin, Terhi Haukivaara & Esa Heikkinen/Arto Hammar9.40,4
2014PoriMokomani, Eero Flankkila & Emmi, Severi & Selma Salmela/Jukka-Pekka Kauhanen9.34,5
2015JoensuuSaaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen9.42,8
2016TurkuSaaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen9.38.7
2017VermoSaaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen9.34,5