Ravikuninkaat 1924-2017

Köppinen toistamiseen kahden vuoden tauon jälkeen historian kovimmalla kokonaisajalla 9.22.0

Taulukon tiedot ovat järjestyksessä Vuosi - Kilpailupaikkakunta - Kuninkaan nimi - Omistaja - Ohjastaja - Kokonaisaika.

Tähti hevosen nimen edessä tarkoittaa, että ravikuningas on tamma. Vuoteen 1956 saakka nopeimman kokonaisajan saavuttanut tamma julistettiin myös ravikuninkaaksi. Suhinan kuninkuuden jälkeen sääntö kuitenkin poistettiin.

​Vuodesta 2000 alkaen voit klikata kilpailupaikkaa niin pääset Kuninkuusravien yhteenvetotaulukkoon.

Ravikuninkaat vuodesta 1924 alkaen

1924LahtiHuovi, Evert Järvinen10.28,6
1925Lahti*Reippaan Liisu, Veljekset Massinen/Kyösti Massinen10.21,2
1926LahtiMurto, Eino Koskinen/Kauko Eestilä10.30,0
1927LahtiKirri, Viljam Mattila10.24,2
1928LahtiPamun-Humu, Fritz Buttenhoff10.29,6
1929LahtiMurto, Eino Koskinen/Kauko Eestilä10.32,2
1930Lahti*Tomu, Frans Vanhatalo10.25,4
1931Helsinki*Tomu, Frans Vanhatalo10.18,6
1932Tampere*Tomu, Frans Vanhatalo10.32,2
1933Seinäjoki*Tomu, Frans Vanhatalo10.06,5
1938ViipuriLohdutus, Toivo Pohjala10.06,5
1939TurkuLohdutus, Toivo Pohjala10.04,5
1943SeinäjokiEri-Aaroni, Fritz Buttenhoff/Arvi Räikkönen10.02,4
1945TampereValokas, Matti Takanen/Oiva Laine10.06,4
1946LahtiEri, Matti Liikkanen10.18,1
1947HelsinkiEri-Vili, Jalmari Haaja10.06,0
1948JoensuuEri-Vili, Jalmari Haaja10.19,4
1949TurkuAkapeetus, Jukka Perttula9.59,6
1950PoriAkapeetus, Jukka Perttula9.56,3
1951SeinäjokiAkapeetus, Jukka Perttula9.52,3
1952KouvolaAmor, Bertel Hakalax10.15,4
1953TampereAmor, Bertel Hakalax9.57,2
1954OuluErkko, Olof Westerlund9.46,2
1955LappeenrantaErkko, Olof Westerlund9.39,5
1956Riihimäki*Suhina, Martti Hämylä/Antti Hämylä9.57,9
1957KokkolaErkko, Olof Westerlund10.07,5
1958LahtiEro-Lohko, Erkki Hakkarainen & Kaarlo Partanen/Kaarlo Partanen10.05,3
1959KuopioEro-Lohko, Toivo & Kaarlo Partanen/Kaarlo Partanen9.41,1
1960HelsinkiEro-Lohko, Toivo & Kaarlo Partanen/Kaarlo Partanen9.38,2
1961VaasaEro-Lohko, Toivo & Kaarlo Partanen/Kaarlo Partanen9.41,2
1962JyväskyläIhme-Toti, Reino Vertanen/Asko Vertanen10.19,5
1963TurkuEri-Poika, Lauri Kontio9.56,6
1964KouvolaAskare, Erkki Hatakka/Viljo Keskinen9.47,5
1965SeinäjokiPuhemies, Heikki Siira/Allan Korpi10.07,6
1966PoriRiuska, Ruoveden Oriyhdistys/Adam Arponen9.45,7
1967KuopioUusi-Veto, Martti Isosalo9.54,3
1968ForssaUusi-Veto, Martti Isosalo9.45,1
1969OuluForte, Ville Pernaa9.48,0
1970HelsinkiForte, Ville Pernaa9.52,1
1971VaasaAlo-Valo, Veikko Suikki9.57,1
1972PoriAlo-Valo, Veikko Suikki9.55,1
1973KouvolaVieteri, Kaarlo Partanen9.53,2
1974LahtiVieteri, Kaarlo Partanen9.48,4
1975SeinäjokiEri-Teräs, Hannes Myhrberg/Antti Hannula9.31,6
1976JyväskyläVieteri, Kaarlo Partanen9.44,2
1977LappeenrantaVieteri, Kaarlo Partanen9.31,7
1978TampereVieteri, Kaarlo Partanen9.44,6
1979MikkeliVekseli, Pentti Savolainen9.24,6
1980PoriVekseli, Pentti Savolainen9.47,7
1981OuluVekseli, Pentti Savolainen9.25,7
1982KuopioVekseli, Pentti Savolainen9.22,7
1983TurkuVireeni, Usko Näppilä/Allan Korpi9.21,8
1984JoensuuVekseli, Pentti Savolainen9.34,7
1985KaustinenVireeni, Usko Näppilä/Allan Korpi9.45,5
1986TornioVireeni, Usko Näppilä/Ilkka Korpi9.47,0
1987LahtiVekke, Reijo Borgström10.03,2
1988ForssaPatrik, J.K.- S.S.Talli/Risto Lanki9.46,0
1989SeinäjokiPatrik, J.K.- S.S.Talli/Risto Lanki9.39,7
1990KouvolaPatrik, J.K.- S.S.Talli/Risto Lanki9.38,4
1991JyväskyläPatrik, J.K.- S.S.Talli/Risto Lanki9.45,2
1992HelsinkiPonseri, Martiini-Talli/Anssi Niininen9.42,0
1993LappeenrantaPette, Leena-Maija Rintamäki/Harri Koivunen9.57,1
1994OuluPette, Leena-Maija Rintamäki/Harri Koivunen9.46,1
1995TampereRikhart, Raimo Kaipainen/Pekka Vilpponen9.38,7
1996MikkeliViesker, Kaarlo Ahokas & Jorma Tuunanen/Kaarlo Ahokas9.40,8
1997YlivieskaViesker, Kaarlo Ahokas & Jorma Tuunanen/Kaarlo Ahokas9.53,8
1998KuopioViesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas9.35,6
1999PoriViesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas9.36,5
2000JoensuuViesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas9.36,0
2001TurkuSanteri Dahlia, Jan & Kauko Kauhanen/Jukka-Pekka Kauhanen9.35,3
2002KaustinenSanteri Dahlia, Jan & Kauko Kauhanen/Jukka-Pekka Kauhanen9.41,7
2003LahtiApassi, Vesikon Talli Oy/Markku Nurmi9.43.4
2004RovaniemiApassi, Vesikon Talli Oy/Markku Nurmi9.31.3
2005SeinäjokiSanteri Dahlia, Jan & Kauko Kauhanen/Jukka-Pekka Kauhanen9.38.0
2006ForssaSaran Salama, Sara-Juulia Perttunen/Tapio Perttunen9.35,9
2007KouvolaSaran Salama, Sara-Juulia Perttunen/Tapio Perttunen9.29,3
2008JyväskyläSaran Salama, Sara-Juulia Perttunen/Tapio Perttunen9.27,2
2009LappeenrantaPatrikin Muisto, Irja Rantanen & Jouko Tarvainen/Jouko Tarvainen9.39,5
2010OuluA.T. Eko, Einari Vidgren/Eero Hakkarainen9.36,2
2011TampereVillihotti, Ravitalli Suuronen Oy & Toni Lasila/Ari Moilanen9.33,9
2012MikkeliErikasson, Helena Tuikka ja Jaakko Varjonen/Harri Koivunen9.32,2
2013KuopioErikasson, Helena Tuikka ja Jaakko Varjonen/Harri Koivunen9.34,5
2014PoriKöppinen, Jyrki & Maija Korhonen/Ari Moilanen9.28,1
2015JoensuuJokivarren Kunkku, Arto Salmi & Alpo Posti/Jorma Kontio9.26,6
2016TurkuVitter, Svart Stable, Mika Forss9.34.7
2017VermoKöppinen, Jyrki & Maija Korhonen/Ari Moilanen9.22.0